Film Dili ve Grameri

Film Grameri ve Film Okumaları dersi, sinemada anlam yaratmak için kullanılan film dili ve gramerinin kullanım yöntemlerini, Dünya ve Türk sinemasından çeşitli filmlerle örnekleyerek, öğrencilerin hem sinemacı hem de film izleyicisi olarak donanım sahibi olmalarını amaçlamaktadır.

“Kadraj ve Kamera Hareketi”, “Ses,” “Işık”, “Kurgu” ve “Renk-Kostüm-Aksesuar” gibi ana başlıklar altında işlenecek olan ders, sinemanın yalnızca senaryoya odaklanan bir hikaye anlatım aracı olarak değil; görsel-işitsel bir anlatım yöntemi olarak ele alınması gerektiğinin altını çizerek, öğrencilerin kendi filmlerini oluşturma süreçlerinde kullanabilecekleri temel bilgileri öğrenmelerini sağlayacaktır.

Gökdemir İHSAN

1972 yılında İstanbul’da doğdu. Karşılaştırmalı edebiyat, felsefe ve toplumsal düşünce alanlarında eğitim gördü. Amatör tiyatro toplulukları için oyun müzikleri ve koral düzenlemeler yaptı. Katakofti: Sekizli Muamma Hikâye adlı eserini 2009 yılında Simurg Yayınları, Kurmaca Alıştırmaları adlı eserini ise 2010 yılında Sel Yayıncılık yayımladı. Deneysel edebiyat alanında kurmaca eserler veren yazar, edebiyat teorisi alanında çalışıyor ve anlatının binlerce yıldır değişmeyen örüntülerinin işlendiği “Kurmaca Alıştırmaları” başlıklı bir yazı atölyesini yönetiyor.

Detay

Film Dili ve Grameri - Taksim Şubesi

2 ay - 48 Saat

Pazartesi 18.30 - 21.30

Salı 18.30 - 21.30