Eyüp Film Akademisi

UZUN DÖNEM FİLM OKULU: EYÜP FİLM AKADEMİSİ

Eyüp Film Akademisi; Eyüp Belediyesi’nin İstanbul Medya Akademisi eğitim koordinatörlüğünde ve TRT’nin medya sponsorluğunda gerçekleştirdiği 10 (7+3) aylık uzun dönem film akademisi programıdır. Öğrenciler 10 (7+3) aylık süreç içerisinde hem sinema sektörünün önde gelen uzmanlarından eğitim alma fırsatı yakaladı hem de aldıkları eğitimi farklı biçimdeki film çalışmalarıyla uygulamaya dökmüş olur.

7 ay süren eğitimler ve 3 aylık danışma sürecinde öğrenciler şu eğitimleri alır;

  • Senaryo Yazarlığı,
  • Yönetmenlik,
  • Sinematografi,
  • Oyuncu Yönetimi,
  • Film Eleştirmenliği,
  • Yapım,
  • Kurgu Teknikleri,
  • Görsel Efekt,

EĞİTİMİN AMACI

Katılımcılar eğitim sonuna kadar edindikleri bilgi, donanım ve tecrübelerle bir yönetmenin sahip olması gereken görsel, teknik ve dramatik yapı bilgisini teorik olarak öğrenmiş ve pratik olarak tecrübe etmiş olur. Sinema, televizyon filmi ya da dizi üretim aşamalarının temeli olan senaryonun yapısal, metodik ve kurgusal tüm yönlerinin ele alındığı; dramaturji, karakter oluşturma, olay örgüsü gibi konularda uzmanlaşır. Bütün bu süreç öğrencilerin öğrenimleri ardından üzerinde çalışmaya başladıkları proje çekimleriyle uygulamaya dökülmüş olur. Görüntü yönetimi dersleri ve uygulamaları sırasında kamera ve ışık kullanımı üzerinde pratikleşen katılımcılar, aynı zamanda kurgu mantığının teorik olarak sunulduğu programda, uygulamalı olarak kurgu programları üzerinden montaj tekniklerini öğrenir. Bu öğrenimlerin tamamı sinema sektörünün önde gelen alanında uzman eğitmenler eşliğinde gerçekleşir ve öğrenciler birer operatör değil, teknik donanımın yanı sıra her alan için düşünsel süreçleri bilen birer sinema üreticisi donanımına erişir.

SOMUT ÇIKTILAR

Öğrenciler 10 (7+3) aylık eğitim ve uygulama sürecinde toplam 4 adet proje yapmakla yükümlüdür. Katılımcılar sırasıyla bir tek plan, devamlılık filmi, müzik klibi ve bütün elementleri kullandıkları bir kısa film ürettiler. Aynı zamanda bu projelerin dışında 15 Temmuz veya Fetih konu başlığı altında yine kendi yazıp yönetecekleri bir projeye daha imza attılar.

2016 ve 2017 döneminde öğrenciler tarafından farklı formatlarda yaklaşık 200 film üretildi. Bu filmlerden birçoğu ulusal ve uluslararası film festivallerine seçildi; ödüller aldı. Öğrenciler deneyimledikleri hem üretim süreci hem de festival süreçleri sayesinde sinema sektöründe çalışan insanlarla bağlarını güçlendirdi ve bundan sonraki üretecekleri ürünler için zemin oluşturdu.